reklama

Zelená energia ! Energia, ktorá sa vyvíja rýchlym tempom!

Skôr ako začneme hodnotiť autá na zelené energiu, povedzme si čo je vlastne elektromobil a ako funguje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Elektromobil je automobil, ktorý na svoj pohon využíva elektrickú energiu. Zdrojom energie v elektromobile je akumulátor, ktorý sa nabíja z externého zdroja teda nabíjačky. Samotný dojazd elektromobilu závisí od kapacity akumulátora v elektromobile. 

Slovensko a elektromobily

Na Slovensku sa počet elektromobilov z roka na rok nejako extrémne nezvyšuje je ich totižto okolo 200. Faktorom u mnohých ľudí je kúpa elektromobilu drahou záležitosťou, alebo ich odrádza dojazd vozidla prípadne čas stratený pri dobíjaní elektromobilu na nejakej nabíjacej stanici. Niekto si napríklad nevie prestaviť že jeho auto nevydá pri jazde žiaden zvuk a žiadna vôňa benzínu z auta nepôjde, a prejsť zo spaľovacieho motora na elektrický je neprijateľnou situáciou. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Nabíjanie elektromobilu od výrobcu Nissan
Nabíjanie elektromobilu od výrobcu Nissan (zdroj: insidetech.online)

Počet nabíjacích staníc na Slovensku je celkom v slušnom počte, je ich okolo 110, čiže dojazd z mesta do mesta by problém byť nemal, a to hovoríme hlavne o elektromobiloch, ktoré majú väčší dojazd. Elektromobily z menším dojazdom sa hodia skôr na "behanie" po meste, a pri čase, strávenom nabíjaním elektromobilu to môžete využiť v meste na nejakú užitočnú činnosť. Fakt ktorý je pri elektromobiloch najpodstatnejší je ten, že nevypúšťa škodlivé plyny do ovzdušia. Keď si pomyslíte že "ach to nemá žiaden efekt, aj tak je takých áut málo, ja tomu nepomôžem", tu platí veta, "každý začína sám od seba".

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Mapa počtu nabíjacích staníc na území Slovenska
Mapa počtu nabíjacích staníc na území Slovenska (zdroj: www-e-car-sk)

Ja ako obyvateľ Košíc, by som privítal keby Košice ako krajské mesto vybudovalo, či už partnerstvo s dodávateľom energií alebo automobilkami v rámci rozvoja smartcity aspoň tých 5 bezplatných nabíjacích bodov na najfrekventovanejších miestach, ktoré sú v lokalitách mestských podnikov ako napr. pri Magistráte, Dopravnom podniku, kúpalisku ČH, ktoré sa nachádza priamo pri autobusovej, vlakovej stanici, Vodárňach, Okresnom úrade na Komenského ulici, Južnej triede pri Správe mestskej zelene alebo pri Tritóne kde chodí množstvo ľudí, a tým by sa podporila infraštruktúra, ktorá je momentálne limitným faktorom zakúpenia elektromobilov. Existujúcimi nabijacími stanicami v Košiciach sú Aupark v podzemnom garáži, Hotel Bankov, VSE pri Jakabovom paláci a Hotel Dália. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nabíjacia stanica pre elektromobily v Hoteli Dália
Nabíjacia stanica pre elektromobily v Hoteli Dália (zdroj: www.hoteldalia.sk)

Výhody a nevýhody elektromobilov

Jednou z hlavných výhod elektromobilov je ich samotná účinnosť, kde je možné premeniť elektrickú energiu na mechanickú až 90%, kdežto spaľovací motor má účinok 20-30%. 

Samotný prielom vo vývoji elektromobilov zapríčinil rozvoj nových typov akumulátorov, elektroniky, a aj riadiacich systémov. Dôsledok na vývoj bol aj ten, že došlo k zvýšeniu cien energií, paliva teda ropy a benzínu. Ďalšou poznamenateľnou výhodou je aj to, že pohon je daný priamo na kolesách elektromobilu a v podlahovej časti je umiestený riadiaci systém a akumulátor. Týmto umiestnením v podlahovej časti je podvozok ľahšie skonštruovateľný. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od výhod prejdime teda k nevýhodám elektromobilov. Veľkou nevýhodou je samotný akumulátor, ktorý je momentálne ešte stále veľký, teda objemný, ťažký, nemá dostatočne dlhú životnosť a nabíjanie nie je žiadna rýchla záležitosť. Ďalším negatívom je že pri odbúraní fosílnych palív zaťažuje samotný systém výroby energie, a elektrárne by mali problém so zásobovaním elektromobilov, a túto záťaž by asi nezvládli. Najlepším riešením by teda bolo používanie alternatívnych palív, ktoré prevádzajú chemickú energiu na tú elektrickú. Takže na extrémne počty elektromobilov si určite počkáme, ale ak sa pozrieme na stále sa zvyšujúcu cenu ropy, tak je reálne že sa výroba elektromobilov zefektívni. 

Pohľad vo hĺbky elektromobilu
Pohľad vo hĺbky elektromobilu (zdroj: insideevs.com)

Ak trocha sledujete politiku, určite ste v poslednej dobe zaznamenali že štát ponúka pri kúpe elektromobilu príspevok, konktrétne dotáciu. Ministerstvo hospodárstva sa 11. novembra 2016 rozhodlo spustiť program, ktorý poskytuje dotáciu na zakúpený elektromobil, a tým chce zvýšiť na Slovensku rozvoj elektromobility. Hlavnou podmienkou je kúpa a registrácia vozidla na Slovensku na min. 2 roky. Dotácia sa nevzťahuje na elektromobily od výrobcu Tesla Motors. Vozidlá musia byť kategórie N1 alebo M1. Dotáciu si uplatňujete priamo u predajcu, a má tri fázy. Po registrácií, po prvom roku a následne po druhom roku. Dotáciu si môžete uplatniť do 30. júna 2018. 

Rozdielne názory na elektromobily budú u ľudí stále rôzne, každý totiž preferuje to čo uzná za vhodné, to je akceptovateľným faktom. 

Ja osobne by som preferoval kúpu elektromobilu, kedže som zástancom zelenej energie, a na dlhé cesty uprednostňujem napríklad vlakové spojenie. 

Adam Stečák

Adam Stečák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád Košice a obzvlášť Košický kraj, ktorý ponúka plno krás, a záleží mi na ňom a aj na udalostiach, ktoré sa v ňom dejú. Zoznam autorových rubrík:  Veda a technikaPolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu