Správa týždňa pre Košičanov ! Majú nového primátora! A prichádzajú zvláštne nominácie.

Autor: Adam Stečák | 3.4.2018 o 9:47 | (upravené 3.4.2018 o 17:24) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1564x

44 ročný Martin Petruško ako námestník poverený vedením mesta Košice až do volieb v novembri 2018 má šancu, robiť to inak ako Raši. Vystúpiť z jeho tieňa a robiť rozhodnutia po svojom. 

 Rašiho na poste primátora strieda PetruškoRašiho na poste primátora strieda Petruško (Nový čas)

Skôr ako sa dostanem k súčasným pomerom v Košiciach je veľmi zaujímavé, že Petruško bol podľa dostupných informácií podnikový právnik v štátnom podniku na Slovenskom vodohospodárskom podniku, právnik na Úrade Košického samosprávneho kraja za čias pravicovéj garnitúry župana R.Bauera, a vo vláde vtedy sedel okolo roku 2002 Mikuláš Dzurinda, potom bol právnik v súkromných firmách, šéfoval krajskému stavebnému úradu, potom získal riadiace skúsenosti ako prednosta Okresného úradu v Košiciach ale čo je zaujímavejšie, šéfoval mu za vlády Ivety Radičovej 2010-2012 ako nominant SaS. V roku 2014 sa stal poslancom košického mestského zastupiteľstva a následne viceprimátorom a nakoniec je od 26.03.2018 aj dosluhujúci primátor Košíc.

 Vo svojom vyhlásení, ktoré došlo z magistrátu ubezpečuje, že poverenie viesť Košice prijíma s pokorou a rešpektom, chce dokončiť rozbehnuté projekty ako modernizáciu električkovej trate, začať stavať Košickú futbalovú arénu, ale čo je pre mnohých zaujímavé, vyriešiť košickú boľačku - parkovací systém. Dať ho pravdepodobne do správy mestskej firme. Sľubuje aj komunikačný reštart a otvorené dvere pre všetkých občanov a spoluprácu. Momentálna situácia v Košiciach je asi takáto : Kandidatúru na primátora ako prvý oznámil Džemal Kodrazi - podnikateľ, bosniansko-tureckého pôvodu, ktorý spravuje Jumbo centrum a chcel v ňom hostiť seniorov z Košíc, zjavne vďaka ostrým reakciám okolia a facebookových komentátorov svoje ambície ukončil, a kandidovať podľa všetkého nebude. Takýto kandidát Košičanom asi v kontexte xenofóbnych nálad by nevoňal.  Druhým jasne ambicióznym na túto funkciu je Jaroslav Polaček, aj keď to ešte oficiálne neoznámil. Podľa mediálnych výstupov len veľmi ťažko prehliadnuť, že je ako usilovný žiačik v škole, ktorý má ku všetkému, iný, jednoznačne opačný pohľad (odborník na odpad, osvetlenie, majetok mesta, urán, parkovanie..), ako hocikto v Košiciach. Chce sa však veľmi podobať aktivistom, ale po jeho kandidatúre do Národnej rady v roku 2016 na kandidátke KDH mu asi nikto neuverí jeho nezávislosť, aj keď sa tak naoko nazýva. Po voľbách do VÚC, kam sa prekrúžkoval, sa od neho pomaly ale isto odstriháva každý, kto s nim nechce mať nič spoločné vzhľadom na medializované informácie o jeho praktikách voči  spolupracovníkom, ktorých vraj nahráva a podriadeným, na ktorých je podľa všetkého schopný ušiť čokoľvek nehovoriac o tom, že aj predseda kraja Trnka vraj stiahol jeho nomináciu na podpredsedu kraja. Kto vie, možno ho pre jeho štýl oslovia práve Kotlebovci :)POLAČEK a HLINA voľby do NRSR 2016POLAČEK a HLINA voľby do NRSR 2016 (www.oan.sk)

Čoraz hlasnejšie a častejšie počuť Miroslava Špaka vo všetkých možných rozpravách, organizácii vlastných tlačoviek, kritike parkovania, memoranda o porozumení s VSD, nedostatočnej rekonštrukcii Kulturparku, prípadne čokoľvek čo treba robiť rovnako ako v Polačekovom prípade všetko inak. Netreba však zabudnúť, že je z rozpadnutej košickej vetvy Siete (ktorá podľa mnohých na čele s Procházkom zradila Slovensko keďže pospájali vládu so Smerom), rovnako zo Siete ako súčasný župan Trnka, kde sa mnohí dostávajú ku rôznym zákazkám v rámci štátnych inštitúcií.

Opoziční politici. Špak a Trnka (obaja zo Siete). Opoziční politici. Špak a Trnka (obaja zo Siete). (Foto: Peter Jabrik)

Čítajte viac.

Môžeme čakať pravdepodobne nomináciu od aktivistov, ktorí sa motajú okolo košického denníka a IT podnikateľov, rovnako ako to bolo v prípade Trnku na predsedu kraja.  KDH, SAS, OĽANO,… volajú po spoločnom kandidátovi hlavne proti Smeru ako alternatíva k vláde, aj keď skĺbiť ich svetonázory nebude jednoduché, tobôž jednu nomináciu na kľúčovú pozíciu primátora - asi bude musieť zľavniť každý zo svojich nárokov a pôjde o “manželstvo z rozumu”. Momentálne rokujú o spoločnom kandidátovi - Rastislav Masnyk je slušný človek a advokát, ktorý kandidoval proti Trebuľovi v roku 2013 za SaSku,rovnako aj do europarlamentu, dnes je bez straníckej príslušnosti a podporujú ho zatiaľ OĽANO, DS a Kollárová SME RODINA.Rastislav Masnyk Rastislav Masnyk (Foto: TASR/František Iván)

Rokuje sa zvláštne, keďže podľa článku SaSka chce údajne podporiť Polačeka (predtým na kadnidátke KDH - zrazu aký politický skok z konzervatívca na lierála) a v hre je aj Viliam Novotný, ktorý je ako bývalý krajský šéf SDKÚ v Košiciach (v tom čase spolu s Trnkom bojoval proti parkovaniu) momentálne predseda strany Šanca a má dostať podporu SMK. 

Tlačovka SDKÚ. Novotný, Trnka, Petrvalský.Tlačovka SDKÚ. Novotný, Trnka, Petrvalský. ((Zdroj: Judita Čermáková) )

Ostávajú Kotlebovci a samozrejme nezávislí kandidáti, ktorých je vždy čoraz viac a práve tí nestrannícki môžu byť prekvapením, ako to už pri priamych voľbách vo všetkých väčších mestách býva, že kde sa bijú všetky pravicové a ľavicové a extrémistické strany, nakoniec môže vyhrať niekto iný.

 V Košiciach to bude veľmi napäté a zaujímavé a za vidinou politického zisku a moci sa “pokapčá” asi každý s každým, len aby tieklo, prípadne len 4 roky kvapkalo.  Podstatné je, aby vyhral niekto, kto má víziu, nie len niekto kto je proti niečomu, lebo to nič ľuďom neprinesie.  Ak by niekto rozumne skĺbil záujmy Košičanov a bol nadstrannícky, má veľkú šancu urobiť pre toto mesto ešte naozaj veľa.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hrdina Trnavy: Hrám v tretej lige a o pár dní rozhodnem proti Bruselu

Slávny Anderlecht zaskočil najmladší Trnavčan.

ŠPORT

Trnava šokovala Brusel, hrdinom bol dvadsaťročný mladík

Senzácia pokračuje aj naďalej.


Už ste čítali?